Jak dbać o dobrą sylwetkę?

jak dbać o dobrą sylwetkę

Zamiast męczyć się ponad siłę na siłowni, katować się coraz to nowszymi dietami i liczyć kalorie każdego spożywanego produktu warto wprowadzić w życie kilka zasad, które pomogą zachować ładną i zgrabną sylwetkę na długi czas.

1. Dieta? A może lepiej racjonalny sposób odżywiania?

Stosowałaś już wszystkie z dostępnych diet, jednak żadna z nich nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? Zamiast katować się kolejnymi dietami lepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe, dzięki czemu nie będziesz obsesyjnie myśleć o swojej wadze. Ważne jest to, aby się nie objadać, ale również nie przeprowadzać głodówek, które najgorzej wpływają na zdrowie oraz sylwetkę.

2. Nie zajadaj stresu

Wiele kobiet podczas stresu nie potrafi nawet spojrzeć na jedzenie, jednak jest również taka grupka, która niestety go zajada. Kolejna tabliczka czekolady nie poprawi zbytnio samopoczucia, a sylwetka z pewnością nie zmieni się w korzystny sposób. Zamiast zajadać stres lepiej go rozładować. W jaki sposób? Aktywność fizyczna! Wystarczy spacer, jazda na rowerze czy rolkach albo relaksująca kąpiel. Te sposoby nie tylko poprawią ogólne samopoczucie, ale również wpłyną korzystnie na wygląd figury.

3. Postaw na śniadanie a o kolacji zapomnij

Śniadanie jest absolutnie najważniejszym posiłkiem i nie wolno bez niego wychodzić z domu. To właśnie ono dostarcza nam energii na cały dzień, dlatego należy je regularnie spożywać. Natomiast jeżeli chodzi o kolację, to nie jest ona niezbędnym posiłkiem i można ją pominąć. Ważne jest to, aby nie objadać się na noc, gdyż nie jest to korzystne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

4. Postaw na owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo

Ważne jest to, aby jadać regularnie. Najlepiej pięć posiłków dziennie w tych samych odstępach czasowych. A co najlepiej zajadać? Warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, tłuste ryby zawierając cenne kwasy omega, a także grube kasze oraz ciemny ryż. Nie należy natomiast objadać się słodyczami oraz tłustymi potrawami. Konieczne jest również odstawienie wszelkich używek.

Porada Zielonego Kota

Według zaleceń europejskich (opartych na zaleceniach WHO), dorosły człowiek potrzebuje co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu lub co najmniej 20 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez 3 dni w tygodniu.

Do wyboru mamy jogging, jazdę na rowerze, pływanie czy ćwiczenia na siłowni. Jednak niektórzy naukowcy przekonują, że wystarczy zaledwie kilkanaście minut spaceru dziennie, by znacząco poprawić stan zdrowia. Naukowcy z Tajwanu są zdania, że 13-minutowy spacer dziennie może nawet wydłużyć życie o 3 lata.

Prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna zapobiegają nadwadze, otyłości i innym przewlekłym żywieniowozależnym chorobom niezakaźnym, takim jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, osteoporoza czy nowotwory. Zdrowy styl życia to przede wszystkim częste spożywanie warzyw i owoców, wybieranie tłuszczów pochodzenia roślinnego zamiast tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, ograniczenie spożycia soli, niepalenie tytoniu, a także większa aktywność fizyczna.

Produkty zbożowe dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Są również źródłem składników mineralnych takich jak żelazo, miedź, magnez, cynk, potas i fosfor oraz witamin, przede wszystkim z grupy B oraz witaminę E. Wartość żywieniowa produktów zbożowych jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna, w trakcie którego usuwane są zewnętrzne części bogate w składniki odżywcze. Większą zawartość witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego mają grube kasze i pieczywo razowe.

Warzywa i owoce są źródłem antyoksydantów, włókna pokarmowego, cennych witamin (zwłaszcza witaminy C oraz B-karotenu). Dostarczają organizmowi kwas foliowy, wapń, potas, magnez i sód. Zawarta w owocach i warzywach nierozpuszczalna oraz nieulegająca trawieniu w przewodzie pokarmowym frakcja błonnika reguluje jego perystaltykę, zapobiegając zaparciom. Błonnik korzystnie wpływa również na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Owoce zawierają dużo cukrów prostych, dlatego warto spożywać więcej warzyw: sałatę, szpinak, cykorię, pomidory, rzodkiewki, ogórki, selera naciowego, kapustę (zwłaszcza pekińską), brokuły, kalafiora, cukinię, kabaczka, bakłażana, fasolkę szparagową, szparagi.

Mleko i przetwory mleczne to główne źródła wapnia w diecie. Dostarczają białko o wysokiej wartości biologicznej, witaminy z grupy B (głównie B2), witaminy A i D oraz składniki mineralne: magnez, potas i cynk.

Tłuszcz mleczny zawiera nasycone kwasy, dlatego warto wybierać mleko i jego przetwory o obniżonej zawartości tłuszczu. Nasycone kwasy tłuszczowe występujące głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, zwiększają stężenie cholesterolu w surowicy krwi. To zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Mleko odtłuszczone nie zawiera witaminy A i D, natomiast ilość wapnia, witaminy B2 i białka się nie zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.