Sztuka dobierania zasłon do pomieszczeń

Jak dobrać zasłony?

Wykonane z jakościowych tkanin i dopasowane do wnętrza zasłony sprawiają, że pomieszczenia nabierają przytulności i klimatu. Oczywiście przysłaniamy okna nie tylko dlatego, by pokój zyskał na wyglądzie, w grę wchodzą także względy praktyczne. Jeszcze zanim wybierzesz tekstylia do swojego domu lub mieszkania, zastanów się, jaką funkcję mają spełniać. Czy zależy Ci jedynie na efekcie dekoracyjnym, a może chcesz ograniczyć oślepiające Cię promienie słońca? A może w grę wchodzą irytujące spojrzenia sąsiadów? Kolejnym ważnym zagadnieniem, na które musisz zwrócić uwagę jest typ pomieszczenia, w którym chcesz zawiesić zasłony. Jeśli ma to być mały pokój, nie powinny być to grube i ciemne materiały, które przytłoczyłyby wnętrze. Lepszym wyborem w tej sytuacji byłyby lekkie i zwiewne tekstylia. Pamiętaj, że z pomocą zasłon i firanek jesteś w stanie zlikwidować pewne mankamenty pomieszczenia jak jego kształt czy rozmiar (mowa oczywiście o zmianach optycznych nie w metrażu). I kolejną sprawą jest styl w Twoim domu. Tekstylia są jego dopełnieniem, zatem powinny korespondować z estetyką pomieszczenia oraz z jego przeznaczeniem – wiadomo, że inne zasłony nadają się do sypialni, a inne do salonu.

Jak wieszać zasłony?

Jeśli chcesz, by zasłony wydłużyły optycznie pomieszczenie, dobierz takie, które kończą się 2-3 cm od podłogi. Gdy zależy Ci na wprowadzeniu do wnętrz elegancji, dodaj do długości tekstyliów 5 cm. Możesz również wprowadzić do wnętrz odrobinę romantyzmu wieszając zasłony o 20 lub 30 cm dłuższe. Istotny jest również sposób mocowania zasłon – w zależności od ich fasonu, możesz zawiesić je z pomocą taśmy wszytej w górną częścią materiału, przypiąć je na żabkach czy zawiesić na szelkach.

Zasłony – jak mierzyć?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wymierzenie okna oraz karniszy – ich długości i szerokości. Zwróć uwagę na to, że długość firan i zasłon mierzona jest od miejsca umocowania na karniszu haczyków lub żabek, a nie od punktu jego zawieszenia. Istotny jest również sposób zakładania zasłon – jeśli zależy Ci na luźnych falach, szerokość tkaniny powinna być 2, a nawet 2,5 razy dłuższa niż szerokość okna.

Zasłony – z jakiego materiału?

Jak zostało to już wcześniej zaznaczone, kupno zasłon muszą poprzedzić nasze małe rozważania na temat tego, czego oczekujemy i jaką rolę w pokoju będą spełniać tekstylia. Asortyment zasłon na rynku jest naprawdę duży, co pozwala na dokonanie takiego zakupu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu światła w pomieszczeniu, wybierz gęsto plecione tkaniny, które nie przepuszczą promieni słonecznych. Sprawdzą się one w sypialniach i pokojach z oknami wychodzącymi na południe lub zachód. Jeśli szukasz dekoracji na okna skierowane do północy, szukaj cienkich, jasnych zasłon, które nie będą barierą dla naturalnego światła. Odpowiednio dobrane do wnętrza zasłony mogą nadać mu charakteru i stanowią idealne wykończenie. Tekstylia wprowadzają do pomieszczeń powiew świeżości i można z ich niewielką pomocą zyskać całkiem nowy efekt.

Artykuł ze strony sklepu internetowego firanki.pl oferującego m.in: firanki do sypialni, zasłony zaciemniające, obrusy szyte na wymiar i pościel satyno bawełnianą.

Źródło: firanki.pl/blog/odkryj-sekrety-idealnie-dobranych-zaslon-b13.html

Porada Zielonego Kota

Najważniejszym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy w odpowiednich ilościach nie tylko składników odżywczych białka, tłuszcze i węglowodany), ale również błonnika, witamin i soli mineralnych.

Składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany, nie tylko dostarczają kalorii, ale również budują tkanki, regulują przemianę materii, zapewniają odporność organizmu. Z kolei błonnik poprawia perystaltykę jelit – zapobiega zaparciom oraz chroni przed rozwojem nowotworów układu pokarmowego. Witaminy i sole mineralne usuwają wolne rodniki, poprawiają wygląd skóry włosów i paznokci oraz budują np. kości (wapń, fosfor).

Zdrowe odżywianie to także spożywanie 5 posiłków w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Przy czym śniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 2 godziny przed snem. W przeciwnym razie poziom przemiany materii zmniejszy się i organizm będzie gromadził nadmiar kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Komponując posiłki, najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, gdyż nie zawierają dodatków do żywności (konserwanty, przeciwutleniacze, stabilizatory, emulgatory, słodziki), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Stosowanie używek wpływa negatywnie na zdrowie. Podczas palenia papierosów generowane jest mnóstwo wolnych rodników, które uszkadzają tkanki komórki, przyśpieszają proces starzenia się organizmu oraz powodują nowotwory (jamy ustnej, żołądka, pęcherza). Z kolei alkohol jest bardziej kaloryczny (1 g = 7 kcal) od węglowodanów i białek. Picie alkoholu, zwłaszcza piwa, do którego zazwyczaj spożywamy słone paluszki, orzeszki czy chipsy, sprzyja nadwadze i otyłości oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Spośród alkoholi korzystny wpływ na zdrowie wykazuje czerwone wino gronowe, które jest źródłem polifenoli (resweratrol). Polifenole korzystnie wpływają na układ krążenia – zapobiegają rozwojowi miażdżycy i chronią przed zawałem. Jednakże nie powinno spożywać się więcej niż jednej lampki wina w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *